Projekti /

Kulinārais mantojums

Tas, ko mēs ēdam, stāsta par mūsu pagātni.
Vecmāmiņas pīrāgi, suitu rauši vai latviešu pelēkie zirņi ar speķi – tie esam mēs. Ēdiens veido un atspoguļo mūsu piederību vietai un kopienai un ar ēdiena palīdzību šo piederību varam demonstrēt citiem. Sarunas par kulināro mantojumu un par tā autentiskumu vienmēr ir kaislīgas, reizēm nedaudz nokaitētas, jo tās skar ļoti personīgu tematu – mūsu identitāti, piederību.
Labprāt iesaistos šajās sarunās, cenšos samierināt atšķirīgus viedokļus, palīdzēt dokumentēt kulināro mantojumu un meklēt veidus, kā to labāk saglabāt nākamajām paaudzēm.
Kulinarais mantojums badge

Auksta zupa, karsta sirds

Jūnijā Lietuvā notika Aukstās zupas festivāls. Rīgas Tūrisma informācijas centrs uz to reaģēja, izplatot repa video ar centieniem pateikt, ka latviešu aukstā zupa ir pārāka par lietuviešu. Lietuviešu reperi atbildēja – Rīga, kāpēc ola māca vistu? Šī apdziedāšanās rosināja meklēt atbildi: vai aukstā zupa ir latviešu vai lietuviešu ēdiens? Manuprāt, šis jautājums ir neatbildams, bet daudz svarīgāks ir jautājums: kāpēc šāda konkurence par ēdienu piederību valstu starpā pastāv?

Rakstu par to, kam pieder aukstā zupa un ieskatu tās vēsturē un kulināro tradīciju līkločos lasiet šeit

Nacionālā virtuve trīs stāvos

“Jāņos mūs vieno siers un alus, neatkarīgi no tā, par ko kurš ir balsojis. Mēs esam tie, kam ir kopīga valoda, mēs nēsājam tautastērpus un ēdam līdzīgu ēdienu. Viņi, svešie, runā nesaprotamā valodā, ģērbjas, ēd un dzīvo citādi. Ēdiens ir mūsu nacionālās identitātes daļa.”

Rakstu par to, kā mūsdienās varam interpretēt nacionālo virtuvi un kā nonākt pie ēdienu saraksta, kas to veido, lasiet portālā Satori

Projekts “Latgales nospiedumi”

Pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fondam šogad esmu uzsākusi radošu izpētes projektu “Latgales nospiedumi”. Projekta gaitā vākšu informāciju, kas saistīta ar Latgales kulināro identitāti – ne tikai par kulināro mantojumu, bet arī par mūsdienu gastronomiju. Projekta rezultāts būs eseju krājums. Projektam var sekot sociālajā tīklā Facebook, lietojot tēmturi #latgalesnospiedumi

Vairāk par projektu stāstu raidījumā “Kolnasāta”

Diskusija Ēdamais mantojums: starp likumu un kopienu

Festivālā “Lampa” runājām par to, kas ir nemateriālais kultūras mantojums un kā tas izpaužas kulinārijā, kā arī par to, kādi kulinārā mantojuma aizsardzības mehānismi ir pieejami vietējā un starptautiskā mērogā. Diskusijā piedalās: Gita Lancere, Latvijas Nacionālā kultūras centra Nemateriālā kultūras mantojuma eksperte; Ingmārs Ladigs, Re’chef virtuves šefpavārs un īpašnieks, Olga Rinkus, Carnikavas novadpētniecības centra vadītāja, Elīna Kursīte, fotogrāfe un sociālantropoloģe un Laila Puķīte, kulinārā mantojuma saimniece no Alsungas novada.

Diskusijas ierakstu var noskatīties šeit:

Šķirkļi Nacionālajā enciklopēdijā

Sadarbība ar Nacionālo enciklopēdiju aizsākās 2020. gadā, kad man piedāvāja uzrakstīt šķirkļus par latviešu tradicionālajiem ēdieniem. Iesākumam izvēlējāmies senākos ēdienus, taču tradīcijas turpina veidoties un nostiprināties, tādēļ jauni šķirkļi enciklopēdijai vēl top.

Šķirkļi pieejami šeit:

Jāņu siers

Sklandrausis 

Kaņepju sviests

Rudzu maize

Debesmanna

Šašliks